ADUS Technologies s.r.o.
an agile software development company

JAVA Developer

Náplň práce
We are looking for a motivated individual to join the team:

Duties/responsibilities

- Responsible for developing, coding, testing and debugging new software solutions or enhancements to existing software for highly complex problems
- Analyses, debugs and/or assists in problem solving in both development and production environments
- Developing web applications, services and integrating different enterprise applications
- Utilising application servers, such as Tomcat in order to implement the proposed solution
- Utilising various application integration techniques to communicate with third party and legacy/back-end systems
Pružný pracovný čas.
Pracovný čas: od 9:00 do 17:00.
hlavný pracovný pomer
Ponúkaný plat
od 600 do 2200 € za mesiac
Miesto práce
okres Poprad
Poprad, Nám. sv. Egídía 22/49
Termín nástupu
ihneď
Informácie pre uchádzača
Pracovné miesto vhodné aj pre zdravotne postihnutého, absolventa, mladistvého.
Požadované vzdelanie
vyučený v odbore SOU
Ďalšie požiadavky na pracovníka
Dĺžka praxe: bez požiadavky na odbornú prax.
Cudzie jazyky: anglický - pokročilá: B1 a B2.
Počítače: HTML - pokročilá, Javascript - pokročilá, Java - pokročilá.
Ďalšie požiadavky: Qualifications:, , - Excellent Java knowledge and programming skills, - Experience with Tomcat and other containers, - Experience in Spring framework, Hibernate, Tomcat, SQL, REST, HTML5, CSS3, JavaScript, - AngularJS, Vaadin or other front-end frameworks is a plus, - Common understanding of code versioning tools, such as Git, SVN, - Commitment to achieving projects goals and orientation to improve quality, - Can-do attitude, - Good English, - German is a plus.
Osobnostné predpoklady: technický talent.
Fraňa Kráľa 2049
Poprad
Kontaktná osoba: Ing. Dušan Sichrovský
Telefón: +421949407310
Aktualizované 4.12.2017

Ďalšie pracovné ponuky pre pozíciu: Programátor